Bądź na bieżąco

Jak mogło dojść do błędu rachunkowego w sposobie naliczenia odsetek przez Komornika?

Błędy i pomyłki zdarzają się każdemu. Jak to jednak możliwe, że Komornik wyliczył za wysokie odsetki?

Dawniej Sądy zasądzając powództwo orzekały o konieczności zapłaty danej kwoty wraz z odsetkami umownymi w wysokości czterokrotności stopy kredytu lombardowego, ze wskazaniem ile owe odsetki  wynoszą na dzień wydania wyroku.

Cofnijmy się w czasie. Mamy dzień 01.04.2011 r. Sąd zasądził kwotę 2 000,00 zł wraz z odsetkami umownymi w wysokości czterokrotności stopy kredytu lombardowego od dnia 22.01.20211 r. i wskazał, że na dzień wydania wyroku odsetki wynoszą 5,5%. Komornik korzysta ze specjalnego programu, w którym wpisuje odpowiednie dane. Prawidłowo wprowadzona sprawa powinna zawierać należność główną w wysokości 2000,00 zł, zaś w polu odsetek powinny być zakreślone odsetki lombardowe i ich mnożnik, tj. x 4. Komornik powinien na bieżąco wprowadzać aktualne stopy odsetek lombardowych do swojego systemu. Spójrzmy jak na przestrzeni lat zmieniała się wysokość odsetek lombardowych:

Spójrzmy jak na przestrzeni lat zmieniała się wysokość odsetek lombardowych:

Z powyższego zestawienia jednoznacznie wynika, że stopa odsetek lombardowych w stosunku do roku 2011 uległa drastycznemu obniżeniu.

Może zdarzyć się, że organ egzekucyjny wprowadzi do systemu odsetki lombardowe w wysokości już pomnożonej przez 4 i aktualne na datę wprowadzania wniosku do systemu. Wówczas przy naliczaniu wysokości odsetek w ogóle nie są brane zmiany wysokości odsetek lombardowych, które dokonały się na przestrzeni lat.

Wróćmy do daty 22.01.2011 r. i przeanalizujmy 2 sytuacje:

Czy powyższy błąd w rozliczeniach może skutkować odpowiedzialnością Komornika? Wszystko zależy od okoliczności konkretnej sprawy. Osoba, która poniosła szkodę lub doznała krzywdy w wyniku działań komornika, może żądać odszkodowania za doznaną szkodę lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

W przypadku, gdy nawet po rozliczeniu sprawy i ustaleniu aktualnego stanu zadłużenia, postępowanie egzekucyjne w dalszym ciągu pozostaje czynne odpowiedzialność komornika jest wątpliwa. Szkoda nie powstała. Komornik i tak egzekwował należności w granicach tytułu wykonawczego i z ograniczeniami wynikającymi z przepisów ustawy, tj. np. z zachowaniem kwot wolnych od zajęcia.

Czy można było temu zapobiec? Oczywiście!

Na każdą czynność egzekucyjną, np. zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego, zajęcie wynagrodzenia, zajęcie ruchomości i inne przysługuje skarga na czynności Komornika. Co do zasady termin do jej złożenie wynosi 7 dni. Na dokumencie zajęcia Komornik zawsze podaje aktualną wysokość stanu zadłużenia.

Dodatkowo na każdym etapie postępowania egzekucyjnego można zawnioskować o przeliczenie salda sprawy. Ponadto można poprosić o kopię karty rozliczeniowej i na własną rękę obliczyć zaległość w sprawie, uwzględniając dokonane wpłaty albo zlecić to profesjonaliście.

Wniosek: nie bądź obojętny, dbaj o swoje interesy, pilnuj rozliczeń.

Napisz komentarz